Pohyb

Dajte behu druhú šancu

Začiatkom apríla tohto roku som otvoril svoju osobnú bežeckú sezónu. Nastavil som si pravidlá a počas prvého mesiaca som odbehol 50 km. Slušný výkon. Viac o mojom prvom mesiaci behu si môžete prečítať v tomto článku.

Druhý mesiac som pokračoval s vyšším nasadením a moje výsledky vyzerali veľmi sľubne. Dodržiaval som trojdennú frekvenciu a stále si predlžoval trasu. Čím viac sa mi trasa predlžovala, tým viac som objavoval nové miesta. Pri plánovaní trasy som vždy zohľadňoval kilometre, ale aj stav terénu a okolitú prírodu.

Po prvom mesiaci sa mi podarilo ísť behať ešte šesťkrát. Moja vtedajšia disciplína trvala do 24. mája tohto roku. V priebehu 12 dní som odbehol 33,5 km. Tento trend nasvedčoval tomu, že rozhodne prekonám celkovú odbehnutú dĺžku z prvého mesiaca. Posledný beh ma však totálne vyradil.

Nútená prestávka

Pravdepodobne bol spúšťačom silnej bolesti hlavy, ktorá mi bránila fungovať normálne najbližší týždeň. Chuť pokračovať v bežeckých tréningoch bola silná, ale nakoniec zvíťazili obavy o moje zdravie. Keďže pre mňa tento zdravotný problém nebol novinkou, nechcel som situáciu podceňovať.

Skutočne veľmi nerád, ale moje pravidelné behy som prerušil na niekoľko mesiacov. Po takmer 4 mesiacoch som sa však rozhodol dať tento rok behu druhú šancu. Prichádzajúca jeseň mi priniesla nový impulz. Tak, či onak, najlepšie sa mi behá v hraničných ročných obdobiach – na jar a na jeseň.

Pred prvým behom po dlhom čase som zvažoval, akú dĺžku zabehnúť. Moja najdlhšia májová trasa merala 7 km. Spočiatku som rozmýšľal o 3 km, nakoniec som sa rozhodol pre 4,5 km.

Opäť v lese

Beh na vzdialenosť 4,5 kmVeľmi som sa na tento beh tešil. Po malej rozcvičke som opäť vyrazil do neďalekého lesa, ktorý mi už tak veľmi chýbal. Rozrastená zeleň bola všadeprítomná. Vzduch bol podvečer už chladnejší. Dokonca bolo v lese už menej svetla, ako som očakával. Zvolil som novú trasu, ktorú som vytvoril zo známych cestičiek.

Po necelom prvom kilometri som pocítil riadny tlak na hrudi. Dýchalo sa mi však bez ťažkostí, a tak som nemal dôvod zastavovať. Telo si potrebovalo iba zvyknúť na nové podmienky. Po prvom kilometri tieto problémy zmizli.

Beh bol vskutku osviežujúci a prebiehal v žiare zapadajúceho slnka. A keďže boli cestičky vyľudnené, bolo to výhradne moje stretnutie s prírodou.

Po treťom kilometri som začal pociťovať, že môj výkon klesá. Nevládal som, ale ani náhodou som sa nemienil vzdať. Cieľ bol jasne stanovený na začiatku. Počas behu k východiskovému bodu som niekoľko desiatok metrov prebehol krížom cez les. Bola v ňom už taká tma, že som si nevidel pod nohy. Nabudúce si zaobstarám čelovku.

Posledných 500 metrov som už cítil vyčerpanosť a tešil som sa až zastavím. Cieľ som splnil a spokojný som v pološere odchádzal domov. Behalo sa mi výborne, cítil som sa ako znovuzrodený. Opäť som zažíval pocity, ktoré ma nútia absolvovať bežecký tréning zas a znova.

Ďalšie vyhliadky

Beh v leseNa druhý deň ma neobišla svalovica. Ale nakoľko som si naplánoval stráviť deň v meste, veľmi rýchlo som ju rozchodil. Na behu je najlepšie to, že môžete začať kedykoľvek a výsledky cítite takmer okamžite. Pevnejšie nohy, stabilný postoj, istejšia chôdza. A dlhodobý beh má oveľa viac benefitov, a to nielen fyzických.

Som veľmi rád, že som sa po 4 mesiacoch vrátil k behaniu a verím, že mi moje zdravie dovolí pestovať tento skvelý šport aspoň najbližší mesiac, kým budú ešte pre mňa priaznivé teploty. Ak tiež zažívate dlhšiu prestávku a váhate, či to ešte má zmysel začínať na konci leta, tak určite má. Aj mesiac intenzívneho behu je lepší ako nič. A preto vytiahnite svoje športové oblečenie, nasaďte tenisky a choďte do toho!

A ak náhodou neviete, akou dĺžkou by ste mali začať, zvoľte 60 – 70% poslednej najdlhšej trasy, ktorú ste odbehli pred pauzou. Ak sa vám zdá, že aj táto dĺžka je nad vaše sily, necíťte sa zle. Aj 50% a menej je v poriadku. Majte na pamäti, že akýkoľvek pohyb je lepší ako žiaden.

Zažili ste tento rok aj vy prestávku v behu? Aký bol váš prvý beh po dlhšej pauze? Alebo beháte celoročne? Akú najdlhšiu prestávku od behu ste zažili? Postihli vás počas behu nejaké zdravotné problémy? Teším sa na vaše komentáre nižšie!

2 komentáre

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.