Knihy

SKE4: Je Wayward Pines naša budúcnosť?

Aj napriek tomu, že nadchádzajúce mesiace nám nepochybne ešte prinesú zopár teplých dní, leto je už minulosťou. Knižný trh nám počas tohto obdobia servíroval jednu knižnú novinku za druhou a nebola núdza ani o knižné udalosti. Medzi tie najpopulárnejšie jednoznačne patril detektívny večer v bratislavskom Martinuse. Viac o ňom sa dočítate v predošlej časti čitateľského seriálu SKE3: Môj prvý Fitzek a Klbko zmijí. Ale poďme sa pozrieť na veľmi aktuálnu knižnú trilógiu, ktorú som si pre vás dnes pripravil. Napísal ju americký spisovateľ Blake Crouch a nesie názov Mestečko Wayward Pines. Tento autor si získal moje srdce strhujúcim sci-fi thrillerom Temná hmota, ktorý som čítal v úvode tohto roka. A tak som dal šancu jeho najznámejšej sérii.

1. Borovice

Mestečko Wayward Pines: BoroviceDo malebného mestečka Wayward Pines prichádza agent tajnej služby Ethan Burke, aby vypátral dvoch nezvestných federálnych agentov. Stáva sa však účastníkom vážnej dopravnej nehody a takmer prichádza o svoju identitu. Snaží sa skontaktovať so svojou manželkou a synom, ale niečo tu nesedí. Okolo mesta je postavený elektrický plot a cesta von nevedie. Čo sa vlastne stalo?

Spočiatku veľmi pomalý rozbeh príbehu, na prvých 60 stranách sa takmer nič nedialo. Až keď sa dej rozdelil na dve dejové línie, prišiel menší zlom a príbeh sa začal zrýchľovať a zamotávať. V polovici knihy už boli akcie plné stránky a často som sa čudoval, ako môže taký dobitý a zranený človek tak výborne fungovať na ulici, bez peňazí, jedla, spánku a liekov.

Postupne sa Ethan mení na chladného vraha, aj keď, je to jediný spôsob ako prežiť. Akonáhle sa ocitne za plotom, dej opäť stagnuje. Takmer 150 strán Ethan len prežíva v nehostinnom prostredí. Kráča, šplhá, skrýva sa, bojuje, ale žiadny posun v deji. Všade na neho číhajú nebezpečenstvá, na každom kroku získava nové a nové zranenia, ale stále dokáže liezť po skalných stenách desiatky metrov vysoko a dokonca zvládne aj súboj s agresívnym zvieraťom. Tieto situácie značne uberajú autenticite príbehu. Za normálnych okolností by bol človek mŕtvy ešte pred prelezením plotu. Ale keďže od začiatku je zrejmé, že Ethan je hlavná postava, celým príbehom som vedel, že aj keby pri ňom explodovala bomba, tak prežije.

Záver knihy bol uspokojivý a vskutku prekvapivý a originálny. Konečne sa dozvedáme pravdu o mestečku Wayward Pines a získavame odpovede na všetky Ethanove otázky zo začiatku príbehu. Až poslednou kapitolou som získal motiváciu pokračovať v trilógii. Keby mám hodnotiť knihu ako celok, bez pokračovania, bol to slabý odvar a od tohto autora som po Temnej hmote očakával omnoho viac. Som však veľmi rád, že som sa nenechal odradiť a pokračoval som v čítaní.

2. Nevyspitateľný

Mestečko Wayward Pines: NevyspitateľnýVitajte vo Wayward Pines – mestečku ohraničenom nepriepustnými horami, elektrickým plotom, s počtom obyvateľov 461, ktorí sú pod neustálym dohľadom ostreľovačov, kamier a mikrofónov. Majú nariadené, ako žiť, správať sa a o čom sa smú a nesmú rozprávať. Niektorí veria, že sú mŕtvi, a toto je posmrtný život. Iní si myslia, že sú zavretí v experimentálnom väzení. Tých, ktorí sa pokúsili o útek, stihla smrť. Ethan Burke však pozná pravdu a vie, čo je za plotom.

Druhá kniha začala výborným, svižným tempom. Hlavný predstaviteľ Ethan už bol v obraze, rovnako ako ja. Od začiatku som bol stotožnený s jeho správaním a otázkami, a tiež s nespokojnosťou života vo Wayward Pines. Kniha bola rozdelená na 5 častí.

V prvej časti máme možnosť nahliadnuť do života v mestečku. Vďaka Ethanovej novej pracovnej pozícii sa dozvedáme o pravidlách mesta, o životoch obyvateľov, o ich vzťahoch a integrácii. Navyše sme svedkami vyšetrovania vraždy. Spočiatku som mestečko nenávidel, ale postupne sa mi dostávalo pod kožu a začal som si predstavovať život v ňom.

V druhej časti knihy sa okrem Ethanovej rozbiehajú aj nové dejové línie. Odhaľuje sa nám Pilcherov najbližší okruh spolupracovníkov a ich predošlé životy. Zisťujeme, kde sa s nimi spoznal a ako ich získal na svoju stranu. Nielen, že sa dozvedáme, čo všetko viedlo k vzniku Wayward Pines, ale aj ako vyzeral svet a život pred ním.

V tretej časti dominuje dejová línia Tobiasa, ktorý sa prediera ďalekou, pustou krajinou za plotom. Opisuje život „vonku“ a jeho cesta je zjavne zaujímavejšia ako Ethanov únik z mesta v prvej knihe. Ďalšie kapitoly odhaľujú život Kate, bývalej Ethanovej kolegyni, a tiež miesto, pre ktoré neplatia pravidlá Wayward Pines. Táto časť bola pre mňa naozaj zaujímavá. Trochu som očakával, že existuje skupina ľudí, ktorá žije mimo pravidiel, nevedel som si však predstaviť jej poslanie. Šlo teda o niečo nové, čo som v deji nečakal a pôsobilo to osviežujúco.

Štvrtá časť začala doslova dramaticky. Dozvedáme sa o poslednom diele skladačky – o Pilcherovej žene. Táto časť tiež zachytáva jej posledné momenty pred suspenzáciou. Piata časť priniesla veľké finále celého príbehu a naozaj bolo čo čítať. Posledné stránky som hltal jednu za druhou. Prepojili sa alebo vyjasnili niektoré dejové línie a odohralo sa množstvo prevratných udalostí. Veľmi sa mi páčil metaforický opis Pilchera v poslednej kapitole. Táto kniha bola jednoducho úžasná. Plná akcie, dynamiky a neporovnateľná s prvou knihou.

3. Posledné mesto

Mestečko Wayward Pines: Posledné mestoŠerif Ethan Burke odhalil obyvateľom celú pravdu o tom, čo sa skrýva za elektrickým plotom. Toto tajomstvo držalo všetkých pod kontrolou a teraz sa chystá vtrhnúť do mesta a vyhladiť i posledný, krehký pozostatok ľudskej rasy. Kto je nakoniec za všetko zodpovedný? A koľko obyvateľov dokáže uniesť nebezpečnú pravdu?

Posledná kniha bola rozdelená do desiatich častí. Na začiatku sa dozvedáme o prebudení Pilchera a ako sa začala budúcnosť. Následne dej naberá rýchle tempo. Sledujeme osudy rôznych ľudí a ako sa vyrovnávajú s pravdou. Na mesto číha nová hrozba, ktorá väčšinu obyvateľov spojí. Začína sa boj o prežitie.

Nasledujúce tri časti opisujú krviprelievanie z pohľadu rôznych obyvateľov Wayward Pines. Hrôzostrašné a mrazivé. Zostala len malá skupina preživších, ktorí uviazli v jaskyni. Piata časť opisuje Ethanovu misiu. Opúšťa zachránenú skupinu a vyráža do mesta, ktoré je zlynčované. Pri prieskume nájde ďalšiu skupinku preživších. Zo štvorčlennej posádky musí Ethan nakoniec čeliť neustálemu nebezpečenstvu úplne sám. Skupinka v jaskyni, spolu s jeho ženou a synom, taktiež bojuje o holý život.

V šiestej časti sa Ethanovi podarí vniknúť do superstavby a konečne sa stretnúť s Pilcherom. V ďalších dvoch častiach sa Ethan snaží zachrániť všetkých, ktorí prežili. Jeho rodina sa ocitá v novom smrteľnom nebezpečenstve. Na konci tejto časti sa preberali vzťahy jednotlivých postáv. V meste opäť zatvorili plot, zapli elektrinu a zabezpečili ho. Táto časť končí obrovským masovým pohrebom.

Deviata časť pojednávala o neudržateľnosti Waywars Pines a poprave Davida Pilchera. Nakoniec Ethan všetkým oznámil, ako vyzerá budúcnosť mestečka. Posledná časť priniesla záverečné rozhodnutie všetkých obyvateľov. Zostať niekoľko rokov a potom zomrieť alebo hľadať nové údolie, kde by začali od znova? Ich konečné rozhodnutie ma prekvapilo úplne najviac. Bolo to však asi najlogickejšie, čo mohli urobiť. Posledné strany príbehu boli mimoriadne dojímavé a epilóg ohromne šokujúci. Celý príbeh vo mne zanechal nezmazateľné stopy a mnoho myšlienok a životných úvah.

Celú trilógiu hodnotím veľmi pozitívne. Knižky sa čítali veľmi plynulo a rýchlo – 932 strán som prečítal za 2 týždne, z toho posledná časť mi trvala len dva dni. Knižnú sériu Mestečko Wayward Pines určite odporúčam a už teraz mi veľmi chýba.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Pavol Molnár (@palino3),

Čítali ste trilógiu Mestečko Wayward Pines? Ako sa vám páčila? Ak ste ju nečítali, plánujete? Čítali ste nejaké iné dielo, ktoré napísal Blake Crouch? Určite mi dajte vedieť v komentároch!

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.