Knihy

SKE6: Minulý život, zmiznutie a svet módy

V šiestej časti čitateľského seriálu Som knižný element (SKE) som sa rozhodol rozobrať tri zaujímavé diela, ktoré sa žánrovo výrazne odlišujú. Všetky knižky som čítal ešte minulý rok, avšak, ak ich nepoznáte, poslúžia vám ako skvelé čitateľské tipy pre nasledujúce obdobie. Prvý knižný tip Tri životy jedného muža, ktorý pochádza od americkej autorky M. J. Rose, nás zavedie do minulosti. Kniha sa zaoberá minulými životmi a prináša mysterióznu tematiku. Ďalším knižným tipom je napínavý psychologický thriller o sledovaní osôb I Am Watching You od britskej spisovateľky Teresy Driscoll. Nájdete tu aj niečo na odľahčenie. Tretím knižným tipom je humorný román o móde s názvom Diabol nosí Pradu od Američanky Lauren Weisberger. Predpokladám, že ste videli film, ale čítali ste knihu?

Tri životy jedného muža

Hlavnou postavou je fotograf Josh Ryder, ktorý utrpí zranenie po výbuchu bomby v Ríme. Po zotavení má vidiny, ktoré ho prenášajú do Ríma na konci 4. storočia, ale aj do Ameriky 19. storočia. Pomoc hľadá u Malachaia Samuelsa, ktorý je zakladateľom nadácie Fénix. Tá sa zaoberá prevteľovaním a spomienkami na minulé životy. Spoločne odchádzajú do Ríma, kde v starobylej hrobke zrejme ležia pozostatky jednej z posledných rímskych vestálok. Je možné, že v hrobke sa nachádzajú aj kamene pamäti, ktoré vyvolávajú spomienky na minulosť. Josh spozná v pochovanej žene vestálku Sabínu, do ktorej bol ako pohanský kňaz Július zaľúbený a čakali spolu dieťa. Do hrobky však vnikne zlodej a ukradne kamene pamäti. Podarí sa ich Malachaiovi opäť nájsť a pomôcť Joshovi?

Začiatok knihy obsahoval niekoľko dejových línií, ktoré som si však dlho nevedel dobre spojiť. Vôbec mi to však neprekážalo, keďže príbeh sa odhaľoval a vyvíjal postupne. Najviac sa mi páčila dejová línia o Ríme, ktorá sa odohrávala takmer 400 rokov po Kristovi. Obsahovala nádherné opisy stavieb a architektúry, ktoré som miloval. Myšlienka prevteľovania je mi všeobecne veľmi sympatická, preto sa mi o nej aj nadšene čítalo. Taktiež sa mi páčila spomenutá mágia a celkovo čarovná atmosféra tohto príbehu. Jednotlivé dejové línie sa postupne prepájali a všetko začalo do seba zapadať. Záverečné kapitoly boli mimoriadne napínavé. Autorkin štýl písania bol skvelý v tom, že vedela dokonale vystihnúť atmosféru daného okamihu, či už pri milovaní Júlia so Sabínou alebo pri umieraní jednej z postáv. Záver bol skutočne obrovským finále celého príbehu, priniesol vypäté dramatické vyvrcholenie. Určite siahnem po ďalšej knihe M. J. Rose.

I Am Watching You

Hlavná hrdinka Ella Longfieldová počuje dvoch atraktívnych mužov ako flirtujú s dvoma dospievajúcimi dievčatami vo vlaku. Spočiatku si z toho nič nerobí až do momentu, keď zistí, že muži práve vyšli z väzenia. Vo chvíli, keď sa rozhodla požiadať o pomoc, ju niečo zastaví. Nasledujúci deň sa prebudí a zo správ v televízii sa dozvie, že jedno z dievčat zmizlo. Ide o krásnu Annu s hlbokými zelenými očami. Po roku je Anna stále nezvestná a Ella má veľké výčitky. Navyše nie je jediná, kto na incident nemôže zabudnúť. Niekto jej začne posielať výhražné listy, ktoré v nej vyvolávajú strach o svoj život. Pri výročí Anninho zmiznutia vyplávajú na povrch nové informácie. Annini priatelia a rodina majú vlastné tajomstvá a jej najlepšia priateľka Sarah nepovedala celú pravdu, čo sa vlastne stalo.

Dej sa skladá z viacerých dejových línií. Udalosti vnímame z pohľadu svedka, Sarah, otca Anny, pozorovateľa a súkromného detektíva. Veľmi sa mi páčili rôzne postoje postáv na vzniknutú situáciu. Sarah sa mi od začiatku zdala podozrivá a často som z nej bol znechutený. Naopak veľmi príjemným spestrením bola svedkyňa Ella, ktorá viedla kvetinárstvo. Opisovala ako od malička milovala kvety a ako sa s nimi postupne naučila pracovať, až si otvorila vlastné kvetinárstvo. Taktiež spomienky Sarah na detstvo u Anny doma boli veľmi srdcervúcou retrospektívou. Od začiatku som zo zmiznutia Anny podozrieval tiež otca Sarah. Keď sa vyhrážanie Elle stupňovalo, veci sa postupne začali komplikovať. Sarah po rokoch navštívila svoju sestru, ktorá jej objasnila, prečo sa odsťahovala. Medzitým sa Annin otec dostal do väzenia, zmenil svoju výpoveď spred roka a priznal románik.

Každá kapitola bola skutočne zaujímavá a veľmi dobre napísaná. Odhaľovala myšlienky danej postavy a napätie bolo vystupňované do posledných riadkov. Taktiež mi vyhovovala dĺžka kapitol. V posledných kapitolách sa vyskytla jedna, ktorú rozpráva Anna a v rámci nej sa dozvedáme, čo sa s Annou skutočne stalo. Záverečné kapitoly prinášajú šokujúce odhalenie, ktoré som absolútne nečakal a nebolo zrejmé zo žiadnej časti knihy. Knihu som dočítal s obrovskými zimomriavkami a smútkom. Bol to jeden z najlepších príbehov, aké som čítal minulý rok. Knihu som čítal v angličtine, ale dostupná je aj v slovenčine pod názvom Sledujem ťa.

Diabol nosí Pradu

Myslím si, že túto knihu netreba predstavovať, ale kto by ju predsa len nepoznal, tu je anotácia. V závratnom svete newyorskej módy je časopis Runway vysneným Olympom všetkých tých, ktorí sa iba trocha zaujímajú o svoj vzhľad. Kraľuje mu najmocnejšia žena módneho priemyslu, prísna a obávaná Miranda Priestlyová. Runway je skúška, ktorou musí prejsť každý, kto chce niečo v tomto svete znamenať. Je to práca, pre ktorú by milióny mladých Newyorčaniek vraždilo. Práve v Runwayi dostane miesto druhej asistentky čerstvá absolventka Andrea, ktorá časopis nielenže nepozná, ale ani netuší, kto je Miranda. Spočiatku svetu módy zanovito vzdoruje, no nakoniec sa zo škaredého káčatka vypracuje až na Mirandinu asistentku počas najdôležitejšej udalosti – týždňa módy v Paríži.

Kniha Diabol nosí Pradu od Lauren Weisbergerovej ma zaujala knižným spracovaním, prekvapila hrúbkou knihy, ale aj dejom. Knižka sa čítala veľmi dobre, bola mimoriadne vtipná, veľakrát som sa smial a predstavoval si všetky scény. K tomu mi samozrejme dopomohol veľmi známy rovnomenný film. Spolu s hlavnou postavou Andreou ma bavilo prežívať vypäté situácie a čítať všetky jej myšlienky a pripomienky, ktoré sa jej v tej chvíli preháňali hlavou. S Andreiným neutíchajúcim sarkazmom a opovrhovaním som sa absolútne stotožnil. Neboli tu žiadne sladké romantické ani príliš erotické scény, ktoré by definovali román ako vyslovene ženský. 

Ústrednou témou deja je móda. Na každej jednej strane. Okrem toho si ma táto kniha získala tým, že hlavná postava a ani vedľajšie postavy nemajú, ako to ja nazývam, americký syndróm. Nie sú blbé, nepreháňajú, nestojí na nich celý svet. Ako napríklad na Hane z 13 Reasons Why. Veľmi sa mi páčil celý vývoj príbehu a nadmieru som spokojný aj so záverom. Okrem toho musím povedať, že toto je asi jediný krát, kedy je kniha aj film perfektný, aj napriek tomu, že sa stopercentne nezhodujú (čo je v skutočnosti nedosiahnuteľné).

Čítali ste niektorú z kníh? Ako sa vám páčila? Ktorý knižný tip vás zaujal najviac? Na vaše odpovede sa teším v komentároch!

One Comment

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.