Knihy

SKE2: Nájdete cestu z Labyrintu?

Knihy sú výborným spoločníkom počas celého roka. Neustále vychádzajú knižné novinky mnohých žánrov, a ak je človek milovníkom kníh, je naozaj náročné vybrať si. Obzvlášť ťažké rozhodovanie nastáva, ak vás zaujíma viacero žánrov alebo kníh a váš čitateľský zoznam nemá konca. Veľmi dobre túto dilemu poznám. Aby som vám rozhodovanie uľahčil, rozhodol som sa spustiť tento čitateľský seriál. Aktuálny článok je voľným pokračovaním prvej časti SKE1: 3 knihy plné napätia. A tak sa poďme pozrieť, aké knihy ma sprevádzali vo februári. 

James Dashner - Labyrint

Druhý mesiac roku som začal veľkolepou dystopickou trilógiou s názvom Labyrint od amerického spisovateľa Jamesa Dashnera. Čítal som knižné vydanie od Ikaru z roku 2016, ktoré obsahovalo všetky 3 knihy v jednej. Tento komplet vyšiel v nádhernom smaragdovo-žltom prevedení na nezvyčajnom papieri, s 3D obálkou, zrezanými rohmi strán a nažlto zafarbenou oriezkou knižného bloku. Aj keď je knižka objemnejšia, bolo fascinujúce čítať toto impozantné prevedenie. Kúpiť ho môžete na Martinuse.

1. Útek

James Dashner - Útek knihaPrvá kniha s názvom Útek nám predstavuje hlavnú postavu Thomasa, ktorý sa prebúdza vo výťahu bez spomienok a ocitá sa v neznámom prostredí zvanom Flek. Na tomto širokom kúsku zeme ohraničenom vysokými kamennými múrmi žije skupina chlapcov, ktorí sem prichádzali raz mesačne rovnakým spôsobom ako on. Za múrmi sa nachádza neustále sa meniaci labyrint, ktorého brány sa ráno otvárajú a večer zatvárajú. Po Thomasovi príde na ďalší deň prvé dievča s odkazom, že ona je posledná. Od toho momentu sa na Fleku zásadne zmení život. Zdá sa, že Thomas je kľúčom k vyriešeniu labyrintu.

Na tomto príbehu najviac oceňujem, že Thomas je inteligentnou, vynaliezavou a odvážnou hlavnou postavou. Na začiatku sa rýchlo adaptuje na nové prostredie, myslí mu to a s chladnou hlavou rieši aj náročné situácie. Prvá kniha bola veľmi napínavá, nechýbalo množstvo akcie, dej bol značne dynamický. Z celej trilógie sa mi Útek páčil najviac, pretože prináša nový originálny príbeh, ktorý je výborne prepracovaný od začiatku až do konca. Celý čas som bol v napätí ako sa dej prvej knihy skončí a či sa všetkým úspešne podarí dostať sa z labyrintu. Záver bol nepredvídateľný, prekvapivý, ale aj mierne tragický. Spolu s postavami som prežíval ich víťazstvo a obdivoval som ich húževnatosť, s akou prekonali všetky nástrahy a prekážky. To som však ešte netušil, čo ich čaká v druhej časti.

2. Zhorenisko

James Dashner - Zhorenisko knihaDruhá kniha s názvom Zhorenisko začína v opustenej budove, kde sú Flekári uväznení. Po krátkom oddychu postupne zisťujú, že sú len nejakými testovacími subjektmi a testovanie vstupuje do druhej fázy. Ak chcú zachrániť nielen seba, ale celé ľudstvo, musia za dva týždne prejsť najhorúcejšou časťou sveta – Zhoreniskom. Okrem toho Thomasova priateľka Teresa záhadne zmizne a ich telepatické spojenie sa preruší. V Zhorenisku neexistujú žiadne pravidlá, zato je však plné smrteľných nástrah. CHAOS sa prostredníctvom nových premenných postaral, aby sa šance na prežitie znížili na minimum. Okrem toho musia Flekári čeliť novému nepriateľovi, ktorý na nich striehne na každom kroku. Skúška v Zhorenisku otestuje silu priateľstva aj súdržnosti a zaručí, že prežijú len tí najsilnejší.

Kniha Zhorenisko bola pre mňa o čosi menej zaujímavá ako prvý diel. Niektoré z pascí, mechanizmov a nástrah, ktoré mali pretriediť Flekárov mi prišli až príliš prekombinované a prehnané. Často som sa zamýšľal, ako môžu niektoré postavy a hlavne Thomas ešte žiť. Tiež bolo dosť evidentné ako sa ho autor snažil za každú cenu udržať pri živote. Isté pasáže boli zdĺhavé, a tým pádom nudné. Prípadne sa v nich nič zásadné nedialo a dej sa zbytočne umelo naťahoval. Inak sa knihe nedá čo vytknúť. O mimoriadne napäté a životu nebezpečné situácie nebola núdza. V posledných kapitolách ma nemilo prekvapilo správanie Teresy a najmä Arisa, ktorých úmysly vyplávali na povrch.

3. Smrteľná liečba

James Dashner - Smrteľná liečba knihaTretia časť trilógie Smrteľná liečba začína v testovacích laboratóriách CHAOSu. Zobrazuje Thomasa, ktorý je už mesiac zavretý v bezfarebnej miestnosti. Aj keď sa ho Potkan snaží uchlácholiť o pozitívnych výsledok testovania a presviedča ho, že to všetko malo zmysel, Thomas z vlastných skúseností dobre vie, že CHAOSu sa nedá veriť. Skúšky sú vraj už ukončené a teraz je na zvyšných Flekároch, aby s obnovenou pamäťou pomohli naplniť poslanie organizácie. Thomasovi a jeho najbližším priateľom sa to vôbec nepáči, a tak naplánujú vzburu, pri ktorej zistia, že ich už predbehla Teresa. Veci sa začínajú komplikovať, navyše ich začne prenasledovať (staro)nový nepriateľ. Sú svedkami únosu a dochádza im čas pomôcť vyvinúť liek a zachrániť ľudstvo. Nie každému sa však pomôcť dá. Pre niektorých je už liečba aj tak smrteľná.

Po prečítaní druhej knihy som pociťoval značný skepticizmus, ako sa dej vyvinie v tej záverečnej. Knihu Smrteľná liečba som spočiatku čítal skôr z nutnosti dočítať trilógiu ako zo zvedavosti. Musím však povedať, že dej ma skutočne upútal. V mnohých situáciách som zažil nepredvídateľné zvraty. Iba málokedy boli moje predpoklady pravdivé. Thomasove morálne dilemy sa mi dostali pod kožu a prežíval som ich spolu s ním. Naozaj by som nechcel byť na jeho mieste. Tento diel bol podľa môjho názoru najemotívnejší. Záver knihy prináša veľkolepé dramatické finále príbehu. Objavuje sa aj nová postava, ktorá stojí za celým CHAOSom. Aj keď bol záver trilógie veľmi smutný, som spokojný. Myslím si, že séria Labyrint nemohla skončiť lepšie.

Celkovo hodnotím trilógiu Labyrint veľmi pozitívne. Keď som začal čítať Útek, bol som mierne vykoľajený zo slov, ktoré označovali skupinu chlapcov, miesto, kde žili, či niektoré predmety. Časom som pochopil, že je to slang a tým oceňujem aj kreativitu prekladateľa Michala Jedináka. Keby mám sériu opísať niekoľkými prívlastkami, boli by to napätie, nepredvídateľnosť a emócie. Mrzí ma len, že filmové spracovanie nemá s knižnou predlohou (takmer) nič spoločné. V tomto prípade to pre mňa nebola láska na prvý pohľad, ako pri sérii Hry o život. Ale o tom zase nabudúce.

Zaujala vás knižná trilógia Labyrint? Čítali ste ju už alebo plánujete? Ako sa vám páčila? Určite mi dajte vedieť dole do komentárov.

2 komentáre

  • Lubo

    Najprv som videl film, no keď som našiel túto knihu na nete,tak som si ju objednal a hneď prečítal. Kniha je oveľa lepšia a svojou hrúbkou aj neprehľadnuteľná v knižnici.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.