Knihy

SKE11: Viedenský triler a univerzitný mobbing

Leto sa nám preklopilo do druhej polovice, ale vysoké teploty stále nepoľavujú. Každé leto je iné – hektické, lenivé, pracovné… no predovšetkým knižné. Dúfam, že aj vo vašom prípade. Je čas dovoleniek a množstvo knižných noviniek prináša so sebou otázku: Akú knihu si zobrať na dovolenku? Majitelia čítačiek, medzi ktorých sa radím aj ja, majú vyhraté a sú zbavení tejto náročnej dilemy. Ostatným to dnes asi neuľahčím. Verím však, že nasledujúca ponuka bude minimálne inšpiratívna pre obe skupiny čitateľov.

V dnešnom článku vám nepredstavím knižné novinky, ale tituly, ktoré vyšli už o čosi dávnejšie. Mysteriózny triler s názvom Magická flauta od americkej autorky M. J. Rose vyšiel v slovenčine v roku 2010. Ak máte radi dynamiku, napätie, ale aj viedenskú históriu, táto knižka bude určite pre vás. Okrem toho sa časť deja odohráva aj na Slovensku! Ďalším titulom, ktorý si dnes predstavíme, bude detektívka Bremeno minulosti z minulého roka od jedinečného slovenského autora Dominika Dána. Poďme na to!

M. J. Rose - Magická flauta

Moja druhá kniha od tejto autorky. Do rúk sa mi dostala úplnou náhodou a siahol som po nej pretože prvá kniha, ktorú som od nej čítal – Tri životy jedného muža – sa mi veľmi páčila. Kniha Magická flauta bola s tou predošlou prepojená organizáciou Fénix a postavou Samuelsa Malachaia, ktorá sa zaoberá skúmaním minulých životov detí. Motívy tejto knihy zostali rovnaké – minulé životy, prevteľovanie, starodávne vzácne predmety.

Dej bol tentokrát zasadený do nádhernej, historicky bohatej a Beethovenom preslávenej Viedne. Toto prostredie mi bolo veľmi blízke a bol som užasnutý všetkými historickými opismi ulíc, miest a budov, ktoré sa v knihe vyskytli vďaka postave Sebastiana. Ten sprevádzal Meer, dcéru jeho priateľa Jeremyho Logana, Viedňou.

Meer sa odmala trápila s myšlienkami na minulý život a nepomáhali ani sedenia u Malachaia. Neustále si vybavovala tóny piesne, ktorú nikdy predtým nepočula a kreslila škatuľu, ozdobenú mnohými vzormi. Do Viedne prišla na otcovo pozvanie preto, lebo sa mu ako pracovníkovi aukčného domu Dortohy podarilo získať škatuľu s hrami, ktorú jeho dcéra celý život kreslila.

Odvtedy ako Meer prvýkrát prišla do hlavného mesta Rakúska, sa začali diať nepríjemné veci. Nebezpečenstvo sa stupňovalo, mnohé postavy prichádzali o život, až takmer zomrela sama. Bol to strhujúci román písaný v podobe denníka, nakoľko jednotlivé kapitoly obsahovali dátum aj čas. Táto forma bola celkom prínosná, pretože som sa časovo veľmi dobre vedel orientovať v deji.

Ďalším prekvapením bolo pre mňa, že dej sa odohrával aj v Česku a sčasti aj na Slovensku. Spočiatku mal príbeh mnoho dejových línií a ihneď som bol zavalený množstvom informácií. Cez tieto kapitoly som sa predieral o čosi ťažšie. Po 60. kapitole (celkovo ich má kniha 111) sa dej začal uberať závratným tempom. Bol plný akcie, nebezpečia a tajomna. Mimoriadne sa mi páčili aj minulé životy jednotlivých postáv. Vďaka tomu kniha obsahovala dvojnásobné množstvo dejových línií, ktoré sa však neskôr veľmi šikovne poprepájali tak v prítomnosti, ako aj v minulosti. Bola to kniha plná výborných myšlienok, ako napríklad:

Báť sa musia iba tí bystrí. A bystrí nikdy nevyčnievajú z radu.
M. J. Rose
str. 47
Beethoven skladal hudbu, ktorá mapovala dušu.
M. J. Rose
str. 118
Ži tak, aby si chcel žiť znova – to je tvoja povinnosť – pretože v každom prípade budeš žiť znova!
Friedrich Nietzsche
str. 147

Dominik Dán - Bremeno minulosti

V poradí 32. kniha od Dominika Dána ma na prvý pohľad zaujala názvom. Skutočne skvelý výber. Anotáciu si často prečítam iba letmo, sem tam zopár recenzií, ale nie priveľa, aby som sa nedozvedel nežiadúce informácie. Príbeh je zvyčajne aj tak omnoho hlbší a často až iný ako samotná anotácia. Knižku som bral do ruky s nadšením, keďže už asi pol roka som nečítal nič od Dominika Dána a veľmi mi jeho kriminálky chýbali. Očakávania sú vždy na mieste.

Kniha začala humornou situáciou, ktorá nastala medzi Chosém, Krauzom a doktorom Lengyelom. Čitatelia dánoviek mi dajú za pravdu, že od tejto trojice sa nedá očakávať nič dobré. Ich doberanie v úvode bolo perfektné. Hlavný príbeh začína o čosi neskôr a to veľmi nevinnou dejovou líniou. Policajná hliadka zastaví syna právnika Feješa, ktorému je zistený alkohol v krvi a putuje do väzby. Celá situácia sa neskôr veľmi elegantne vyrieši, ale postupne zistíme, že na nej čosi nesedí.

Detektívi momentálne riešili 10 rokov starú mŕtvolu, ktorá sa našla v plytkom hrobe vo výbornom stave bez žiadnych vonkajších poškodení. Kostra nevykazuje žiadne odchýlky a preto je jej identifikácia nemožná. Detektívi sa snažia rôznymi spôsobmi odhaliť identitu neznámeho muža. To je jediná informácia, ktorú majú.

Zároveň je zavraždený vysokoškolský profesor, zhodou okolností brat právnika Feješa. Počiatočné informácie o jeho doterajšom živote sa neskôr ukážu ako nepravdivé, a celá jeho osobnosť sa vykryštalizuje v úplne inom svetle. Spočiatku ani netušíme, čoho bol profesor súčasťou. Pribúdajúce informácie nám však výborným spôsobom vytvoria obraz o jeho životnom štýle a okolí. Musím povedať, že táto časť ma veľmi bavila. Vyšetrovacie metódy detektívov, slovné prestrelky, manipulovanie a postupné zhromažďovanie údajov je niečo, čo ma zakaždým fascinuje. Mnohokrát závisí zistenie informácie od najmenších detailov alebo náhody.

Kniha od Dominika Dána Bremeno minulostiČo sa týka nájdenej kostry, Burger nám v krátkosti prerozprával prípad z minulosti, ktorý mu kostra pripomenula. Nebolo to nič príjemné, a tieto stránky vo mne opäť vyvolali hnev, zúrivosť a zhnusenie z politického systému, ktorý vtedy panoval a ktorého praktiky sú stále aktuálne. V skratke, v prípade šlo o moc vysoko postaveného funkcionára z prominentnej štvrte a jeho ženu. Vďaka tomuto manželstvu jej prechádzali všetky zločiny a ľudia, ktorí boli v prípadoch zainteresovaní boli adekvátne potrestaní. Burger mohol byť rád, že z toho vyviazol bez ďalších následkov. Tento prípad mi skutočne dvíhal tlak do závratných výšin. To som však ešte nečítal záver Bremena minulosti.

Vyvrcholenie prípadu vraždy profesora nebolo úplne predvídateľné, najmä čo sa páchateľa týka. O motíve mohol čitateľ po celý čas iba polemizovať. Profesorov prípad nám odhalil ďalší z nelegálnych biznisov, ktorý sa vyskytuje aj na Slovensku. Myslím si, že je to veľmi vážna téma a určite nie je na mieste len sa nad ňou pousmiať a povedať si, že sú aj horšie veci a život ide ďalej. Akademická pôda by mala byť bezpečným útočiskom pre každého študenta nehľadiac na pohlavie a mala by zabezpečovať rovnaké podmienky pre všetkých. Najviac zarážajúce bolo pre mňa, že obeťou sa stala aj zahraničná študentka, ktorá vo veľkej miere dopomohla k vyriešeniu prípadu.

Nerobím si ilúzie, že Bremeno minulosti je len fikcia. Bohužiaľ tieto problémy sú v našej spoločnosti prítomné. A tak, ak chcete pochopiť moje myšlienky, odporúčam prečítať si tento perfektne vyskladaný príbeh a na základe neho byť obozretnejší k svojmu okoliu a byť pripravení poskytnúť pomoc. A na záver, odmietam tvrdenie, že tvorba Dominika Dána sa po 30. knihe zhoršila. Je rovnako kvalitná ako predošlé príbehy.

Čítali ste knihu Magická flauta alebo Bremeno minulosti? Ako sa vám páčili? Čím vás zaujal dnešný článok? Plánujete si prečítať recenzované knihy? Budem rád, ak vyjadríte svoje myšlienky v komentári. 

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.