Knihy

SKE1: 3 knihy plné napätia

Bielo čierne knihy so zlatými doplnkami v knižnici Čítanie kníh je jednou z mojich najobľúbenejších aktivít. Tí, ktorí ma poznajú, vedia, že knižky ma sprevádzajú dennodenne. Čítam takmer stále a pomerne veľa, aj keď určite existuje mnoho knihomoľov, ktorí čítajú oveľa viac. Čítanie nie sú pre mňa preteky, je to pre mňa v prvom rade oddych a čas pre seba, ktorý si veľmi rád nájdem.

Medzi moje najobľúbenejšie žánre vždy patrili kriminálne romány a detektívky. Milujem napínavé príbehy, s poriadnou dávkou akcie a dynamiky, plné nečakaných zvratov a ideálne, s nepredvídateľným dejom. Naplno som začal s čítaním minulý rok vo februári. Okrem toho, že som za rok prečítal najviac kníh v mojom živote, som aj žánrovo experimentoval. A aký bol výsledok? Stal som sa obrovským fanúšikom sci-fi a fantasy literatúry. Navyše som zistil, že motivačná literatúra nie je nič pre mňa.

Rukami, alebo skôr očami, mi prešli už desiatky kníh. Mojou najobľúbenejšou autorkou je americká spisovateľka Kathy Reichs. Hneď po nej Suzanne Collins. Trojicu uzatvára slovenský autor Dominik Dán. Vďaka mnohým prečítaným knihám rôznych žánrov a od rozličných autorov viem celkom dobre posúdiť, ktorá kniha stojí za prečítanie. Aj keď, obľúbenosť knihy a odporúčania sú veľmi subjektívne a individuálne. Poďme sa spoločne pozrieť, aké knihy vypĺňali môj čas počas prvých mesiacov tohto roka.

Dominik Dán: Nevieš dňa, nevieš hodiny

Dominik Dán - Nevieš dňa, nevieš hodiny knihaDo nového roka som vhupol čerstvou novinkou Nevieš dňa, nevieš hodiny od Dominika Dána. Táto kniha vyšla na Mikuláša a bola hitom Vianoc 2019. Aj keď sa postupne všetky recenzie na knihy Dominika Dána skracujú na „(autora) netreba už ani predstavovať, čokoľvek od Dominika Dána stojí za prečítanie“, myslím si, že každá jeho kniha si zaslúži osobitú pozornosť. Príbeh sa odohráva v príznačnom čase počas silvestrovskej noci 1999 na prelome tisícročí. Tesne pred polnocou je detektív Krauz privolaný k hrobu, na ktorom je vytesaný zajtrajší dátum úmrtia, teda prvý január 2000. Okrem toho hrob pokrýva krv.

Čo sa spočiatku zdalo ako silvestrovský žartík, sa hodinu po polnoci preukáže ako skutočný prípad pre kriminalistov. Detektívovi Krauzovi totiž zavolá operačný pracovník a oznámi mu, že človek s menom na náhrobku po polnoci zomrel. Začína sa vyšetrovanie, ktoré nám okrem iného odhalí aj detaily silvestrovského večera jedného z panelákových bytov, v ktorom sa nájde zhorené telo dievčaťa. Aby toho nebolo málo, ide o byt policajného kolegu, ktorý prvý raz odobril svojim dospievajúcim deťom domácu oslavu Silvestra, zatiaľ čo on s manželkou odišiel na chatu. Táto druhá dejová línia bola pre mňa rovnako uchvacujúca ako vyšetrovanie (samo)vraždy podnikateľa z náhrobku. Skvele spracovaný detektívny príbeh, ktorý som čítal s napätím a zatajeným dychom do samého konca.

Dan Brown: Deception Point

Väčšinu januára mi spríjemňovala kniha od amerického spisovateľa Dana Browna. Od neho mám prečítaných už niekoľko kníh, ako napríklad Da Vinciho kód, Pôvod, či aktuálnu Deception Point, v slovenčine Bod klamu. Milujem štýl písania tohto autora, aj keď sa niekomu môže zdať po druhej knihe už otrepaný. Autor väčšinou vsádza na tradičnú štruktúru – román odohrávajúci sa počas 24 hodín, postava profesora Langdona a vyhrotené napätie do poslednej strany. Z tohto dôvodu neodporúčam čítať Brownove romány za sebou. Knihu Deception Point som čítal v angličtine, preto uvádzam aj jej pôvodný názov.

Bol to ohromný príbeh o predvolebnom období, v ktorom súťažili dvaja kandidáti o post prezidenta USA. Ich kampane spočiatku prebiehajú bezproblémovo a víťaz sa zdá byť jasný od začiatku. Neskôr sa však veci začnú komplikovať a jeden z kandidátov využije oponentovu dcéru na predstavenie  veľkého objavu vládnej agentúry NASA, ktorej sa podarilo získať dôkaz, že vo vesmíre existuje život. Postupne sa však množia argumenty a vedecky podložené vysvetlenia, ktoré celý objav dementujú. Pre slečnu Sextonovú a skupinu vedcov sa pre odhalenie pravdy začína boj o život. Taktiež sme v knihe svedkami toho, že sekretárka Bieleho domu je za záchranu reputácie budúceho prezidenta schopná urobiť čokoľvek. Aj odstrániť niekoľko významných ľudí. Deception Point je veľmi kontroverzný román, ktorý opisuje zákulisné dianie prezidentských volieb a nekalé praktiky (nielen) Bieleho domu. Niektoré scény sú vystupňované až do nerealistických situácií, a taktiež, hlavná dejová línia je až príliš zahltená komplikáciami. Odhliadnuc od toho, bola to skvelá kniha, ktorú by som si pokojne prečítal zas.

Blake Crouch: Temná hmota

Blake Crouch - Temná hmota knihaV závere februára som siahol po sci-fi thrilleri Temná hmota od amerického spisovateľa Blakea Croucha. Neuveriteľne strhujúci román, ktorý ma pohltil hneď od začiatku takým spôsobom, že som strácal pojem o čase. Hlavnou postavou je univerzitný profesor Jason Dessen, ktorého v jeden večer unesú. Vo svete, v ktorom sa zobudí, nič je také ako predtým. Jeho manželka nie je jeho manželkou a ich syn sa nikdy nenarodil. Navyše ho všetci poznajú a považujú za veľkolepého génia, ktorý vytvoril prevratnú vec na poli kvantovej mechaniky a teórie o alternatívnych svetoch. Tento svet je však pre neho cudzí, a preto sa rozhodne za každú cenu dostať sa do toho svojho. Keďže podľa teórie existuje nekonečné množstvo svetov, nie je to vôbec jednoduché a má len obmedzený počet pokusov. Jeho cesta je strastiplná a keď už je veľmi blízko cieľa, objaví sa desivý protivník, ktorý sa zdá byť nepremožiteľný.

Tempo tohto hlboko ľudského príbehu plynie závratne a predostiera nám krásnu myšlienku o súdržnosti rodiny. Už dlho ma žiadna kniha nepohltila tak, ako táto. Môj počiatočný skepticizmus bol po pár desiatkach stranách okamžite preč. Dej ma držal v permanentnom napätí. Páčili sa mi všetky nepredvídateľné zvraty. Aj keď som si počas čítania vytváral určité možné scenáre, autor ma vždy prekvapil niečím novým. Záver bol máličko prekombinovaný a nebezpečné situácie v deji začali narastať do takých rozmerov, až som mal obavu, či ich autor dokáže vôbec skrotiť a príbeh nejako ukončiť. Nepochybne sa mu to podarilo a záver priniesol veľmi peknú myšlienku. Túto knihu by som opísal ako Čarodejníkov synovec pre dospelých, čo je prvá kniha Kroník Narnie od C. S. Lewisa.

Ktorý tip na knihu vás zaujal najviac? Čítali ste niektorú z kníh? Ako sa vám páčila? Aký je váš obľúbený žáner? Určite mi dajte vedieť dole do komentárov.

One Comment

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.