Knihy

SKE3: Môj prvý Fitzek a Klbko zmijí

Existujú len dve čitateľské obdobia. Buď hltáte knihy jednu za druhou alebo sa vám nechce čítať vôbec, prípadne neustále posúvate čítanie aktuálnej knihy. Ja som od januára minulého roku v tej prvej fáze, ktorá ma stále neopúšťa. Asi preto, že počas štúdia na univerzite som pre nedostatok času nemohol beletriu čítať vôbec a taktiež som podvedome tušil, že nastane presne táto fáza, v ktorej som teraz a ja budem čítať na úkor domácich úloh a učenia sa. V dnešnej časti seriálu si posvietime na dve knihy od Dominika Dána, medzi ktorými nájdete aj aktuálnu novinku Klbko zmijí a reč bude tiež o psychothrilleri Pasažier 23 od nemeckého spisovateľa Sebastiana Fitzeka.

Dominik Dán - Hriech náš každodenný

Dominik Dán - Hriech náš každodenný knihaV marci som siahol po ďalšej knihe od slovenského autora Dominika Dána s názvom Hriech náš každodenný. Nie je žiadnym tajomstvom, že som jeho veľkým fanúšikom, a jeho knihy čítam priebežne. Táto kniha ma zaujala ako názvom, tak aj obálkou. Na prvý pohľad je jasné, že kniha má náboženský podtón. Upozornenie autora ešte pred prvou kapitolou, že „Nasledujúce strany budú nechutné. Nečítajte ich.“ vôbec nebolo prehnané. Cirkevné zločiny sú vždy nechutné. O to viac by sa malo o nich hovoriť. Ak vás táto téma zaujíma, knižka Hriech náš každodenný bude pre vás zaručene dobrou voľbou.

V priechode starého domu v centre mesta nájdu smetiari zakrvavenú mŕtvolu chlapca. Na mieste činu je až priveľa krvi a okrem toho má chlapec na tele stopy po krutom mučení. Možno je to Peter, nezvestný už päť dní, a možno niekto iný. Kniha je už tradične rozvetvená do viacerých dejových línií. Jednou z nich je aj príbeh mŕtveho chlapca. Z neho sa dozvedáme, že išlo o dobrého a šikovného žiaka základnej školy, ktorý bol vždy ochotný pomôcť. Zaplietol sa však s nesprávnou partiou a keďže bol veľmi skromný a nechcel zaťažovať ostatných svojimi problémami, nepomohla mu ani spolužiačka a žiaľ ani útočisko, ktoré našiel v neďalekom kostole. 

Rady dôstojného pána Michalicu boli síce dobre mienené, ale v závere knihy zisťujeme, že boli (aj keď nepriamo) dôvodom, prečo chlapec zomrel. Vyriešenie chlapcových problémov s partiou silou vyprodukovalo iba ďalšie násilie, ktoré chlapca nakoniec zabilo. Záver bol vskutku prekvapivý, keďže vyšetrovanie sa do poslednej chvíle zameriavalo na nesprávnu stopu. Vyvrcholenie deja sa čítalo mimoriadne ťažko a to, čo chlapec prežil, rezonovalo vo mne ešte dlhý čas.

Sebastian Fitzek - Pasažier 23

Sebastian Fitzek - Pasažier 23 knihaV druhej polovici marca som sa rozhodol prečítať si psychothriller s názvom Pasažier 23 od nemeckého novinára a spisovateľa Sebastiana Fitzeka. Bola to moja prvá kniha od tohto autora. Kniha predostiera strhujúci dej plný neuveriteľných zvratov a zistení, prepletený záhadou zmiznutia dieťaťa. 

Opisuje príbeh policajného psychológa Martina Schwarza, ktorý pred piatimi rokmi za mysterióznych okolností prišiel o ženu a syna. Táto nešťastná udalosť, ktorá ho dostala na psychické dno, sa odohrala na luxusnej zaoceánskej lodi. Vtedy si sľúbil, že na loď už nikdy nevkročí. Ako utajený vyšetrovateľ sa vrhá do najnebezpečnejších policajných akcií, počas ktorých mu takmer vždy ide o holý život. Od smrti jeho rodiny mu už viac nie je vzácny. Uprostred jedného obzvlášť chúlostivého zásahu mu zatelefonuje podivná stará dáma, ktorá ho presviedča, že sa bezodkladne musí dostaviť na loď Sultán. Dôvodom má byť dôkaz, ktorým mu dáva nádej, že jeho žena a syn stále žijú.

Prvé dve kapitoly sa mi čítali najťažšie. Extrémny policajný prípad detského zneužívania v štýle ruskej rulety s pohlavnými chorobami bol natoľko znechucujúci, až som mal strach, čo bude ďalej. Našťastie, ďalšie kapitoly priniesli úplne novú tému. Z ľudskej krutosti však autor nepoľavil. Mnohé kapitoly boli pre mňa šokujúce a zasiahli ma neobvyklým spôsobom. Vďaka mojej predstavivosti dokážem prežívať osudy postáv na vlastnej koži. Výsledkom je často búšiace srdce, či zrýchlené dýchanie. A to sa mi dialo pri tejto knihe takmer permanentne. 

Už som prečítal rôzne krimi, thrillery, či drámy. Od príbehov Dominika Dána cez prípady Kathy Reichs až po temný psychothriller od dvojice Erik Axl Sund, ktorý bol mimochodom taktiež plný najčernejšej smrti, ale s takýmto surovým neľudským zaobchádzaním som sa stretol po prvýkrát. Naozaj to nie je kniha pre každého a ako predprípravu odporúčam prečítať si minimálne knihu Beštia od Dominika Dána. Na druhej strane, každý má inak nastavený prah bolesti, iné hranice a iný úsudok, čo považovať za nechutné. A na záver, netvrdím, že som nadšencom čohokoľvek, čo súvisí s vodou, ale po knihe Pasažier 23 s určitosťou viem, že na zaoceánsku plavbu sa nikdy nevydám.

Dominik Dán - Klbko zmijí

Dominik Dán - Klbko zmijí kniha novinka Keďže nás počas leta spisovateľ Dominik Dán potešil svojou novinkou s názvom Klbko zmijí, ktorá vyšla 30. júla 2020, rozhodol som sa zaradiť ju do dnešného výberu. Ide už o tridsiatu knihu od tohto autora. A keďže vydavateľstvo Martinus oslavuje tento rok svoje 30. narodeniny, spustenie predaja knihy prebehlo vo veľkom štýle. Miestom činu bola pobočka kníhkupectva na Obchodnej ulici v Bratislave, kde sa 29. júla 2020 konal detektívny večer plný prekvapení. Prvú kapitolu novej knihy prišiel prečítať herec Martin Mňahončák a presne o polnoci sa spustil polnočný predaj. Toľko v skratke k vydaniu knihy. 

A o čom je Klbko zmijí? Hlavnými zápletkami sú dve vraždy, ktoré spolu spočiatku zdanlivo nesúvisia. Neznámy strelec popravil doma v posteli okresného prokurátora a o dva dni neskôr kandidáta na starostu okrajovej mestskej časti. Detektívi nemajú tentokrát takmer s čím pracovať. Nedostatok použiteľných stôp z miesta činu, neochota svedkov vypovedať, neochota svedčiť na súde a ďalšie nepredvídateľné okolnosti. Navyše sa prípad prokurátora začne komplikovať. Najhoršia je zrada z vlastných radov a tlak pokrivených nadriadených funkcionárov, ktorí začnú detektívom zasahovať do vyšetrovania a zväzovať ruky. Detektív Richard Krauz tuší, že priamy úder na skorumpovaných papalášov im dá riadne zabrať a riešenie záhady dvoch vrážd bude bolestivé.

Po prečítaní anotácie som spočiatku nevedel, čo od knihy očakávať, veľmi ma neupútala. Dominik Dán je však môj obľúbený autor a akákoľvek kniha z jeho pera je výborná. Preto som neváhal a Klbko zmijí mi prišlo spolu so špeciálnym plagátom (k prvým 4000 objednávkam), ktorý zobrazuje mapu Nášho mesta a časovú os tridsiatich prípadov. Prvá kapitola bola ohromná. Predostrela vraždu prokurátora a spackaný úvod vyšetrovania. V ďalších kapitolách sa rozoberala vražda kandidáta na starostu a majiteľa baru/herne. Vždy keď som knihu vzal do ruky, čítala sa veľmi ľahko a rýchlo. Miestami bol dej pre mňa príliš politický a tým pádom nezaujímavý. Veľmi málo sa v knihe spomínala Petra, o ktorej sme sa prakticky nič nedozvedeli. Momentov, ktoré by mi spôsobili sťažené dýchanie bolo málo, ale stačili. 

Čo oceňujem najviac, je charakterový vývoj postavy Richarda Krauza, pri ktorej autor vynaložil kus poctivej práce. V závere ma zasiahla veľmi smutná udalosť, ku ktorej by som prijal viac textu, ale chápal by som aj argument, že z hľadiska dynamiky deja by to nebolo úplne vhodné. Záver bol trochu vlažný a súcitil som s detektívmi, že sa len tak museli vzdať všetkej svojej vydretej práce a odovzdať ju niekomu inému. Klbko zmijí nebola zlá kniha, len vo mne nezanechala ten typický pocit, ktorý vo mne zostáva po každej perfektnej dánovke. 

Ktorý tip na knihu vás zaujal najviac? Čítali ste niektorú z nich? Čo hovoríte na novinku Klbko zmijí od Dominika Dána? Teším sa na vaše postrehy v komentároch!

One Comment

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.