Jazyky

Ako sa učiť cudzí jazyk a nezabúdať ho?

Cudzí jazyk by mal v súčasnosti patriť do základnej výbavy každého človeka. Ak sa už nejaký učíte alebo ste večný začiatočník a učenie sa jazyka neustále odkladáte, alebo sa jazyku nevenujete toľko, koľko by ste chceli, mám pre vás 6 konkrétnych tipov (spolu so zdrojmi) ako to zmeniť. Keďže mojím pracovným nástrojom sú cudzie jazyky, konkrétne angličtina a nemčina (viac v sekcii O mne), v článku sa zameriam na ne. Odhliadnuc od zdrojov, veľkou výhodou nasledujúcich tipov je, že sa dajú aplikovať na akýkoľvek jazyk.

Ako sa teda učiť cudzí jazyk a nezabúdať už naučené? Moja odpoveď znie – každodenným kontaktom. Ak už máte nejaké skúsenosti s jazykom a potrebujete svoje vedomosti len „oprášiť“, dennodenný kontakt s cudzím jazykom je tou správnou voľbou. Ak sa jazyk ešte len začínate učiť, okrem dobre nastaveného učebného plánu je pravidelný kontakt s jazykom taktiež nevyhnutný. Pozrime sa spoločne na nasledujúce tipy, ako zostať v jazyku „fit“ nenásilným a prirodzeným spôsobom. Verím, že si z nasledujúcich tipov vyberiete minimálne jeden, ktorý ihneď zavediete do praxe. Nezabudnite mi do komentára napísať, ktorý vás oslovil najviac. Jednotlivé tipy som rozdelil podľa oblastí, na ktoré sa zameriavajú.

Slovná zásoba a gramatika

1. Aplikácie

V súčasnosti asi najobľúbenejšia forma učenia sa. Aplikácie sú výbornou pomôckou na učenie sa cudzieho jazyka. Sú ľahko dostupné pre všetkých, vo väčšine prípadov sú zadarmo a máme ich vždy po ruke, často aj bez pripojenia na internet. Spomedzi obrovského množstva aplikácií, ktoré nájdete na internete, vám tentokrát odporúčam aplikáciu Drops. Zmyslom aplikácie ja naučiť vás jazyk po „kvapkách“. Každou kvapkou si osvojujete nové slovo, ktoré následne trénujete v interaktívnych cvičeniach. V bezplatnej verzii môžete aplikáciu využívať 5 minút denne. Má nádhernú grafiku a je dostupná v takmer 30 jazykoch.

Angličtina: https://cutt.ly/EyLemyH
Nemčina: https://cutt.ly/RyLeWG5

2. Online testy a cvičenia

Gramatika je najväčším strašiakom študentov. Ako lektor cudzích jazykov viem o čom hovorím. Ako sa ju naučiť bez „drilovania sa“ a učenia sa nudných poučiek naspamäť? Predsa online cvičeniami a testmi! Na týchto webstránkach nájdete veľmi veľa rôznych gramatických cvičení pre všetky úrovne. Cvičenia sú tematicky zamerané a sprevádzané obrázkami či nahrávkami. Správnosť odpovedí si môžete ľahko overiť jedným kliknutím.

Angličtina: https://www.perfect-english-grammar.com/
Nemčina: https://www.aufgaben.schubert-verlag.de/

Počúvanie s porozumením

Čierne sluchádlá na počúvanie hudby a podcastov

3. Pesničky a podcasty

Na tréning počúvania s porozumením odporúčam pesničky alebo podcasty. Ja som typ, ktorý  uprednostňuje hudbu pred podcastmi, preto vám v prvom rade odporúčam pesničky. Sú nenáročné na porozumenie, nenásilné a ľahko dostupné – obklopujú nás doslova všade. Navyše sú sprevádzané melódiou, ktorú často nevieme dostať z hlavy. A to je veľkým pozitívom, pretože keď si vyhľadáte text a niekoľkokrát si zaspievate (aspoň) refrén, najbližšie dni tie slová nedostanete z hlavy a dokonca budete vedieť o čom spievate! Nie je to úžasné? Čo sa týka podcastov, stačí si vybrať tému, ktorá vás zaujíma a ponoriť sa do hovoreného slova. Nižším úrovniam odporúčam spolu s nahrávkou sledovať aj prepis nahrávky.

Angličtina: https://agendaweb.org/ Nemčina: https://www.dw.com/de/media-center/podcasts/s-100976

4. Televízne správy a seriály

Zaujíma vás každodenné dianie vo svete? Zvyknete si večer po celom dni pozrieť televízne správy? Tak práve pre vás je vhodný tento tip. Medzi najväčšie plusy pozerania správ v cudzom jazyku patrí živý jazyk, počúvanie s porozumením a aktuálne témy. Navyše jednotlivé reportáže trvajú len niekoľko minút, informujú priamo k veci a sú stručné. Na Youtube okrem správ nájdete tiež mnohé seriály. Mimoriadne obľúbené sú najmä sitcomy Priatelia, Dva a pol chlapa či Ako som stretol vašu matku, ktoré nájdete okrem angličtiny a nemčiny aj v iných jazykoch. 

Angličtina: https://www.youtube.com/user/bbcnews Nemčina: https://www.youtube.com/user/tagesschau

Čítanie s porozumením

5. Online časopisy a noviny
V prípade, že si chcete precvičiť čítanie s porozumením, najlepšou voľbou sú online časopisy a noviny. Ich webstránky sú vždy rozdelené na rubriky, takže si ľahko vyberiete, čo vás najviac zaujíma. Obsah je aktualizovaný denne, preto sa vám nestane, že by ste nemali čo čítať. Výhodou je široké spektrum neobyčajných tém, ľahká dostupnosť a priamy kontakt s jazykom. V odkazoch nižšie nájdete zoznamy ako anglických tak nemeckých časopisov a novín, medzinárodných aj lokálnych. Stačí si len vybrať, na čo máte práve chuť.

Angličtina: https://cutt.ly/jyLrgd4
Nemčina: https://cutt.ly/ayLrhmZ

Rozprávanie

6. Rozhovor so sebou
Na precvičenie rozprávania je najideálnejší konverzačný partner alebo lektor cudzieho jazyka. Ak však práve nemáte s kým konverzovať v cudzom jazyku, odporúčam vám rozprávanie nahlas so sebou samým. Znie to trochu absurdne, ale princíp je veľmi jednoduchý. Stačí si pri bežných činnostiach rozprávať nahlas v cudzom jazyku, čo práve robíte. Môžete si taktiež zrekapitulovať váš deň alebo premyslieť si nahlas vaše plány na nasledujúci deň. Možnosti sú neobmedzené. Ak by vám predsa len nič nenapadlo, odporúčam aplikáciu Table Talk for Students. Obsahuje niekoľko tém, v ktorých sa nachádzajú kartičky s rôznymi otázkami. Môžete si vybrať, či budete kartičky otáčať náhodne, podľa vlastného výberu, alebo ich budete ťahať z balíčka. Vašou úlohou je odpovedať na otázku, ktorú ste si vytiahli, v cudzom jazyku. Používajte jednoduché vety a snažte sa povedať čo najviac. Na výber máte opäť niekoľko jazykov, medzi ktorými sa nachádza aj angličtina a nemčina. Aplikácia: https://cutt.ly/ryKQ2mN

A nezabudnite, každodenný kontakt s jazykom je veľmi dôležitý. Stačí si vybrať jednu z oblastí, ktorú chcete trénovať a venovať jej každý deň aspoň 20 minút. Alebo môžete dané oblasti každý deň striedať. Podstatná je však pravidelnosť. Ak sa vám náhodou stane, že vynecháte v učení sa jeden deň, nič sa nedeje. Nezabudnite sa však k cudziemu jazyku na ďalší deň vrátiť. Teším sa na vaše výsledky a skúsenosti v komentároch.

Aký cudzí jazyk sa učíte alebo by ste sa chceli učiť? Aké metódy učenia sa jazyka používate? Ktorý tip z článku vás zaujal najviac? Určite mi dajte vedieť dole do komentárov.

3 komentáre

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.