Pohyb

Mesiac behu

Milujem nové začiatky. A rovnako ako po minulé roky, aj tento rok som sa tešil na začiatok mojej osobnej bežeckej sezóny. Otvoril som ju približne pred mesiacom, 9. apríla. Po nepríjemnej skúsenosti z minulého roka, kedy som prvýkrát po dlhšej pauze zabehol 5 km a menší kolaps ma odradil od behu nasledujúci mesiac, som sa rozhodol, že tento raz to urobím inak. A tak som si vo štvrtok krátko po dvanástej na obed obul tenisky, nasadil slúchadlá  a vyrazil do neďalekého lesa, v ktorom som bol dosiaľ len raz.

Ihličnatý zelený les s modrou oblohou počas behu
Beh na vzdialenosť 3 km behučas

Prvý beh

Ako všetci vieme, rok 2020 sa nesie v znamení koronavírusu a karantény, a preto boli moje pocity po tom, ako som opustil priestor, ktorý ma „väznil“ 2 mesiace, vskutku neopísateľné. Cesta na miesto behu netrvala dlho a o pár minút som už vstupoval do lesa, ktorý ma okamžite pohltil svojím čarom. Prevažne ihličnatý les s príjemne chladným čerstvým vzduchom, vôňou dreva a sviežimi zemitými farby. Bol som fascinovaný, že sa nachádzam v tomto nádhernom prostredí, pod jasnou modrou oblohou a s veľkým odhodlaním som sa rozbehol napred. Po pol kilometri som dorazil ku križovatke v tvare T, ktorá bola pre mňa posledným známym bodom na tejto trase. Spontánne som odbočil doľava a po chvíli odbehol svoj prvý kilometer s časom 05:35. Slušný začiatok. Druhý kilometer mi trval o sekundu kratšie aj napriek tomu, že trasa na tomto kilometri viedla do kopca. Tretí, a zároveň posledný kilometer mi zabral o osem sekúnd viac. Povedal som si, že na prvý tohtoročný beh sú tri kilometre akurát. Môj celkový čas po 3 km behu bol 16:52.

Stanovenie cieľa

Môj prvý beh dopadol veľmi úspešne. Behalo sa mi naozaj dobre, objavil som novú lesnú trasu a po dobehnutí som nepociťoval žiadne nepríjemné pocity. Stanovenie si 3 km na začiatok sa ukázalo ako dobrý nápad. Nezničilo ma to, a zároveň podporilo moju chuť na ďalší beh. Tento rok som sa rozhodol, že budem chodiť behať každé tri dni. Trojdňová frekvencia behu bola ideálnym kompromisom. Za tento čas som si stihol oddýchnuť z predošlého behu, a zároveň som nepociťoval dlhú prestávku medzi jednotlivými behmi. Celý apríl sa mi darilo chodiť behať podľa plánu. Posun nakoniec predsa len nastal v posledný aprílový deň, kedy som sa pre daždivé počasie rozhodol neísť.

Posúvanie hraníc

Pauza však trvala len jeden deň, a tak som prvý deň nového mesiaca začal ako inak než behom. Okrem toho, že som chodil behať každý tretí deň, stanovil som si tiež, že každým behom budem predlžovať trasu o pol kilometra. Celkom odvážne, ale tento spôsob sa mi osvedčil už v minulosti. Pre porovnanie, 9. apríla som začínal na troch kilometroch, zatiaľ čo 1. mája som už behal šesť a pol. A to bolo aj moje maximum. Do určitej miery to bolo aj počasím, ktoré mi v ten deň veľmi neprialo. Počas behu sa dvakrát mierne rozpršalo a krátko pred príchodom domov sa spustil taký silný lejak, že som prišiel úplne zmoknutý.

Beh na vzdialenosť 6,50 km behu čas
Vysoké stromy v ihličnatom lese počas behu
Zemité farby, hlinená pôda v lese a kmene stromov počas behu

Pohodlná úroveň

Počas nasledujúcich dní som sa zotavil a pokračoval v trojdňovom cykle, avšak s trasou o pol kilometra kratšou. Cítil som, že naposledy som to prehnal a 6 a pol km bolo nad moje sily, pretože som bol po behu veľmi unavený. To bol pre mňa signál, že 6 km je moja pohodlná úroveň, ktorú musím zabehnúť ešte niekoľkokrát, kým sa posuniem ďalej. Je skutočne prospešné a veľmi žiadúce nájsť túto úroveň, lebo ňou človek zistí, čo dokáže odbehnúť za každých okolností, aj keď práve nemá svoj deň.

Beh na vzdialenosť 6 km behučas

Výsledky behu

Za mesiac, od 9. apríla do 9. mája 2020, som bol behať desaťkrát a odbehol dokopy 50 km. V priemere mal teda každý beh dĺžku 5 km. Celkový čas, ktorý som za mesiac nabehal predstavujú 4 hodiny 7 minút a 9 sekúnd. Priemerne trval každý (5 km) beh 24 minút a 43 sekúnd. Moja priemerná rýchlosť za celé obdobie bola 12,06 km/h. Odhliadnuc od čísel sa po mesiaci behania cítim fyzicky podstatne lepšie a vo veľmi dobrej fyzickej kondícii. Mám viac energie a každý deň vstávam s chuťou pustiť sa do práce. Behanie ma baví a znamená pre mňa nielen zlepšenie fyzického stavu, ale taktiež formu psychohygieny. Skvelým bonusom je neprebádaný les, ktorý je pre mňa zárukou načerpania potrebných síl a dobrodružstva pri objavovaní nových miest. Ale o tom vám už poviem nabudúce.

Chodíte aj vy behať? Aký bol váš prvý beh po dlhšej dobe? Máte nejaké obľúbené miesto na beh? Určite mi napíšte dole do komentárov!