Knihy

SKE8: Podzemný Londýn a konšpiračné teórie

Vitajte pri čítaní ôsmej časti čitateľského seriálu Som knižný element. Pripravte si váš obľúbený nápoj, pohodlne sa usaďte a začítajte sa. Dnešnej časti dominujú dva žánre – fantasy a krimi. Nakoľko som všetky dnešné tituly čítal v angličtine, budem uvádzať pôvodné názvy. O ich slovenských variáciách sa dočítate nižšie. Prvou knižkou, ktorú vám predstavím, je neobyčajný fantasy román Neverwhere od britkého spisovateľa Neila Gaimana. Fascinujúce dielo, ktoré ma zaujalo natoľko, že som siahol aj po pokračovaní v podobe útlej poviedky s názvom How the Marquis Got His Coat Back. Bola to príjemná bodka za celým hlavným príbehom. V rámci krimi sa dnes dočítate o románe A Conspiracy of Bones od mojej obľúbenej americkej spisovateľky Kathy Reichs. Verím, že vás z dnešného výberu čosi zaujme. V prípade, že si chcete knižku kúpiť, stačí kliknúť na ktorýkoľvek názov knihy a budete presmerovaní do kníhkupectva Martinus.

Neil Gaiman - Neverwhere

Ide o neobyčajnú fantasy knihu, ktorá vyšla v slovenskom preklade pod pozoruhodným názvom Nikdekoľvek. Opisuje svet po ulicami Londýna, v ktorom vládnu príšery, svätci, vrahovia, či anjeli a iné fantastické postavy. Žijú v ňom tí, ktorí prepadli z „horného sveta“. Hlavnou postavou je Richard Mayhew, ktorý žil normálny život až pokým nezachránil zranené dievča na ulici – Door. Vďaka (alebo vinou) nej sa ocitá vo svete, o ktorom sa mu ani nesnívalo.

Príbeh začal veľmi nenásilne v centre Londýna, čo ma motivovalo čítať ďalej, nakoľko toto mesto obľubujem. Autor spočiatku vykreslil bežný život Richarda a jeho vzťahy v súkromí a na pracovisku. Už po prvej kapitole nastala prvá zápletka, čo ma veľmi potešilo, pretože kniha nemala dlhý rozbeh. Veľmi sa mi nepáči, ak príbeh začína pridlho. V druhej kapitole sa začali diať zvláštne veci, ktoré Richard stále považoval za normálne. V tomto bode dej naplno upútal moju pozornosť a začal som strácať pojem o prečítaných stranách.

Príbeh mal celkom rýchly spád a dej sa neustále zásadne menil. Táto dynamika sa mi veľmi páčila. Richard stráca svoju identitu a vzdáva sa. Trošku ma hnevalo, že nekonfrontoval Door, že za to môže ona. Nakoniec ho v tom však nenechala. Celý príbeh bol jedno ohromné dobrodružstvo. Neskôr sa dejové línie rozmnožili. Mali sme možnosť spoznať rôzne postavy podzemného Londýna a sledovať ich životy.

Kniha mala silný príbeh, mnohé životunebezpečné zápletky, magické prvky a bola prepletená skvelým humorom. Postavy boli mimoriadne autentické a uveriteľné. Knihu som hltal jedna radosť. Záver príbehu bol prekvapivý a záver knihy perfektne napísaný. Uvedomil som si, aký je život vo svojej podstate nudný, čo takto samo o sebe, vytrhnuté z kontextu, vyznieva hrozne, ale keď si prečítate záver knihy, pochopíte. V závere som sa úplne stotožnil s Richardom a závidel som mu, ako jednoducho dosiahol svoj cieľ. Po dočítaní som maj aj ja silné nutkanie dostať sa do sveta pod Londýnom. 

Neil Gaiman - How the Marquis Got His Coat Back

Počas čítania knihy Neverwhere som diskutoval o príbehu s inými čitateľmi. Vďaka tomu som sa dozvedel, že toto fascinujúce dielo má aj pokračovanie, v podobe krátkej poviedky o stratenom markízovom kabáte s názvom How the Marquis Got His Coat Back. Bohužiaľ v slovenčine toto pokračovanie nenájdete, ale ak máte aspoň minimálne znalosti angličtiny alebo už dlhšie hľadáte knižku v angličtine, ktorou začať, toto je ona. Kratší rozsah, zaujímavý dej a možno ju čítať ako samostatné dielo. Ideálne by však bolo prečítať si najprv Neverwhere.

Ale k príbehu. Mal som obrovskú radosť, že som sa opäť mohol vrátiť do sveta podzemného Londýna. Aj napriek tomu, že sme sa v tejto poviedke nestretli s Richardom, či Door. V poviedke šlo o získanie markízovho kabátu späť. Navštívili sme trh, spoznali nové postavy podzemia, najmä Peregrina, markízovho brata. Knižka mi tak rýchlo prešla, že keby to bolo plnohodnotné pokračovanie, nedbal by som. Bola to poviedka so šťastným koncom a tentokrát som sa už, veľmi nerád, rozlúčil s podzemným Londýnom skutočne nadobro.

Kathy Reichs – A Conspiracy Of Bones

V poradí 19. kniha od spisovateľky Kathy Reichs. Aktuálne, moja 15. kniha od tejto autorky. Knižka ešte nevyšla v slovenskom jazyku a bohužiaľ, vydavateľstvo Slovart, ktoré je hlavným distribútorom kníh Kathy Reichs na Slovensku preklad v blízkej dobe ani neplánuje (pozn. informácia je platná k 06/2020 a pochádza priamo z vydavateľstva Slovart). Kníhkupectvo Martinus túto informáciu v októbri minulého roka potvrdilo tiež, avšak dodalo, že kniha vyjde v českom preklade počas roku 2021.

Kniha A Conspiracy of Bones vyšla 17. marca 2020 a ja som sa už nemohol dočkať, kedy ju začnem čítať. Naposledy som čítal niečo od Kathy Reichs v auguste 2019. Ako už sám názov napovedá, kniha pojednáva o konšpiračných teóriách a myslím si, že ani nemohla vyjsť v lepšom čase. Rok 2020 bol totiž prešpikovaný konšpiračnými teóriami a hoaxami. Dej sa opäť odohráva v rodisku Temperance Brennanovej, v Charlotte v Severnej Karolíne.

V meste sa nájde mŕtvola muža bez tváre a akýchkoľvek osobných vecí. Identifikácia je teda nemožná. Napriek tomu musí byť tento prípad riadne vyšetrený. Hneď na začiatku sa dozvedáme o smrti šéfa Temperance, s ktorým mala výborný priateľský vzťah. Na jeho miesto prichádza doktorka Margot Heavner, s ktorou mala Temperance spor v jednej televíznej relácii. Ich otvorené nepriateľstvo neprináša do prípadu nič dobré.

Temperance nemá povolenie spolupracovať na prípade. Na druhej strane je presvedčená o nesprávnom postupe doktorky Heavner a nesprávnej identifikácii obete. Rozhodne sa teda vyšetrovať na vlastnú päsť za pomoci jej kolegov, na rôznych pracoviskách. Príbeh nám odhaľuje aj jej nové zdravotné problémy, nový vzťah jej matky a do hĺbky vykresľuje charakter detektíva Slidella, s ktorým na tomto prípade spolupracovala.

Dej je často plný napätia, mnohých otázok a odhalení. Dozvedáme sa množstvo informácií o potopení trajektu Estonia, dark webe a rôznych postupoch získavania dôkazov. Konšpiračné teórie prepierajú klasické témy ako 11. september, plochosť Zeme, či mocných jašterov, ale aj aktuálne témy ako úmyselné vytvorenie vírusu, únosy detí, či sledovanie ľudí cez informačné technológie.

Jednotlivé stopy dovedú doktorku k novým a novým ľuďom, ktorí boli nejako prepojení s obeťou. V knihe sa stretáme s množstvom mien, až som sa niekedy strácal. Brennanová vyšetruje na vlastnú päsť, pričom jej často hrozí smrteľné nebezpečenstvo. Ku koncu príbehu príde kvôli požiaru o všetky dôkazy a snaží sa vybaviť si všetky zapamätané informácie. Dokáže ešte myslieť racionálne, alebo je to jej aneuryzma, ktorá jej podsúva tieto predstavy? Záver príbehu bol uspokojivý, bolestivý, aj keď pre mňa nie šokujúci. Som si vedomý, že tieto zločiny sa vo svete dejú a sú ťažko odhaliteľné. A Conspiracy of Bones jednoznačne stojí za prečítanie!

Čítali ste niektorú z predstavených kníh? Ako sa vám páčila? Poznáte podobné tituly, ktoré vás zaujali? Určite mi napíšte do komentára!

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.