Jazyky

Ako na správnu výslovnosť v cudzom jazyku?

Slovné bublinyKeď sa začíname učiť cudzí jazyk, mnohí z nás túžia hneď od začiatku po perfektnej výslovnosti.  Predstava, že dokážeme správne a zreteľne vyslovovať slová a celé vety v angličtine, či nemčine je mimoriadne lákavá. Jednoducho chceme rozprávať ako rodený hovoriaci. Cesta k tomuto cieľu je však rovnako dlhá ako samotné učenie sa jazyka. Úspešné zvládnutie výslovnosti závisí okrem iného aj od času, ktorý jej tréningu venujeme.

Na úplnom začiatku, keď si cudzí jazyk začíname osvojovať, je zrazu množstvo aspektov, na ktoré sa musíme sústrediť. Nové písmená, hlásky, fonetika, gramatické javy, rozprávanie… Na druhej strane nie je možné, učiť sa jednotlivé zručnosti oddelene. Predstavte si, že sa najprv naučíte abecedu, potom sa naučíte písať, neskôr čítať a nakoniec rozprávať. Takto to nefunguje, všetky zručnosti sa učíme zároveň. Učenie jazyka sa skladá zo štyroch zručností: čítanie, písanie, počúvanie a rozprávanie. Na začiatku je dobré zamerať sa na dve z nich, maximálne tri. Z mojich skúseností a skúseností mojich študentov, odporúčam zamerať sa na počúvanie a rozprávanie. A to je zároveň aj spôsob, akým si dokážete zlepšiť vašu výslovnosť.

Moje cieleZoberme si malé dieťa, ktoré ešte nevie rozprávať. Keď na neho budete rozprávať po slovensky, jeho prvé slová budú v slovenčine. Neskôr začne tvoriť dvojice slov až ich začne spájať do viet. Keď na neho však budete rozprávať po anglicky, začne časom hovoriť anglicky. Tak je to aj s cudzím jazykom. Čím viac budete pozerať videá a počúvať nahrávky a podcasty, tým viac budete schopní niečo v danom jazyku povedať.

Okrem toho, od čoho závisí, ktoré slovo povie dieťa ako prvé? Predsa od jeho frekvencie výskytu vo vašej reči. Ak dieťaťu počas jeho prvého roka poviete tisíckrát slovo mama a päťdesiatkrát slovo stôl, čo myslíte, aké bude jeho prvé slovo? To isté platí v učení sa cudzieho jazyka. Ak budete vo videách, nahrávkach, či podcastoch päťdesiatkrát počuť napríklad slovo ďakujem  a slovo pravda len raz, s najväčšou pravdepodobnosťou si zapamätáte slovo ďakujem. To je len veľmi elementárne porovnanie, mozog dospelého človeka funguje samozrejme oveľa komplexnejšie. Nielen, že si pri pozeraní videa zapamätáte viac ako jedno slovo, budete vedieť o čo vo videu šlo, aj keď ste tomu jazyku vôbec nerozumeli. Nie je to skvelé? Ďalšie tipy na učenie sa cudzieho jazyka nájdete v článku Ako sa učiť cudzí jazyk a nezabúdať ho?.

Ale späť k výslovnosti. Existuje mnoho spôsobov ako si ju zlepšiť, resp. naučiť sa ju správne hneď od začiatku. Rozhodol som sa predstaviť vám tri z nich.

1. Opakovanie

Čítame a počúvame knihyPrvý a najúčinnejší spôsob ako získať skvelú výslovnosť v cudzom jazyku je opakovanie slov a celých viet. Možno to znie banálne, ale povedal by som, že až 80% študentov tento krok podceňuje. Najmä ak ide o medzinárodné slová ako napríklad študent, rádio, hotel. Nie, v angličtine ani nemčine sa tieto slová naozaj nevyslovujú rovnako ako v slovenčine! Tým, že si to mnohí myslia, nezachytia tieto slová ani v bežnej hovorovej reči. Preto moja rada číslo jeden znie, nepodceňujte výslovnosť žiadneho slovíčka. Ak sa nové slovíčka učíte z učebnice, knihy alebo internetového portálu a nemáte možnosť vypočuť si ich výslovnosť, odporúčam využiť nasledujúce online slovníky. Pre angličtinu je ideálny Cambridge Dictionary. Do vyhľadávača napíšete slovíčko a máte možnosť si jeho výslovnosť prehrať v britskej aj americkej angličtine. Pre nemčinu je skvelou voľbou Duden Wörterbuch.

A aké zdroje použiť na slovnú zásobu? Mojím bezkonkurenčným favoritom je stránka 50languages, ktorá má dokonca aj aplikáciu do mobilu. Na tejto stránke si vyberiete jazyk, ktorým hovoríte a jazyk, ktorý sa chcete učiť (na výber ich máte až 50!). Stránka ponúka až 100 lekcií a každá je tematicky zameraná. Nájdete v nej najpoužívanejšie slová a praktické frázy, ktoré využijete v bežnom živote. Každá napísaná fráza sa dá priamo na stránke prehrať. Po vypočutí slovíčok a fráz ich niekoľkokrát nahlas zopakujte. Ak nemáte čas vysedávať pri počítači, jednoducho si stiahnite všetkých 100 nahrávok do mobilu alebo na USB kľuč a počúvajte v aute, počas cestovania, či kráčania.

2. Tieňovanie

Počúvame podcastyTáto technika je taktiež založená na opakovaní rečového prejavu, avšak je omnoho náročnejšia, pretože si ňou trénujete niekoľko zručností zároveň. Odporúčam vám nájsť si video alebo nahrávku, ktorú ste už niekoľkokrát počuli a približne viete o čom je. Jedinou podmienkou je, aby hovorený text nebol pre vás úplne nový. Ideálne je použiť slúchadlá, pričom iba jedno máte v/na uchu. Ako to prebieha? Pustíte si nahrávku alebo video, ktoré počúvate jedným uchom. Všetko, čo počujete, opakujete slovo po slove po rečníkovi. Druhým uchom počúvate samých seba a kontrolujete, čo hovoríte a ako jednotlivé slová vyslovujete. Tak vytvárate rečníkov „tieň“, od toho je názov tieňovanie.

A ešte jedna pripomienka: nie je nevyhnutné rozumieť rečníkovi a teda ani tomu, čo hovoríte. Ide o tréning výslovnosti. Znie to možno jednoducho, ale po prvom pokuse zistíte, že je to skutočne náročné. V prípade neúspechu si skúste nahrávku spomaliť alebo si nájdite pomalší prejav. A kde nájsť takéto nahrávky? Pre angličtinu odporúčam web Deep English, kde máte možnosť prehrať si nahrávky na rôznorodé témy až v troch rýchlostiach. Môžete teda začať pomalou a postupne zvyšovať úroveň. Pre nemčinu je ideálna stránka a podcast v jednom DaZPod. Nájdete tu rôzne epizódy aj s označením, pre akú úroveň sú vhodné. Nahrávky začínajú opisom témy pomalým tempom. Po analýze slovnej zásoby a objasnení reálií prerozpráva rečník epizódu normálnou rýchlosťou.

3. Hlasné čítanie

Čítame knihyTak ako mnohí študenti zanedbávajú výslovnosť medzinárodných slov, tak sa zanedbáva aj táto metóda tréningu výslovnosti. Hlasné čítanie nie je žiadnou novinkou, ale netreba na tento spôsob učenia sa zabúdať. Zoberte si do ruky nejaký text alebo knižku v cudzom jazyku a začnite. Nepoviem, že siahnite po jednoduchšej knižke, lebo sám viem, že aj cudzojazyčné knihy pre začiatočníkov sú často písané zložito. Bez minulého času a trpného rodu to proste mnohokrát nejde.

Siahnite po čomkoľvek, čo vás zaujíma alebo si chcete prečítať. Plusom samozrejme je, ak čítanému textu aj rozumiete, ale nie je to nevyhnutné. Ľahšie sa vám však bude čítať niečo, čo ste už predtým čítali v rodnom jazyku. Zamerajte sa na správnu artikuláciu a výslovnosť slov a celých viet. Ak niečo neviete vysloviť, poznačte si to, dohľadajte hneď alebo neskôr. Na overenie výslovnosti môžete použiť vyššie spomenuté slovníky alebo aplikáciu Pronounce. Je to výborná aplikácia, ktorá funguje aj bez pripojenia na internet. Nájdete v nej až 15 jazykov a čerešničkou na torte sú všetky tri varianty angličtiny (britská, americká a austrálska výslovnosť). A ak by ste náhodou hľadali nejakú svetoznámu beletriu na čítanie, mám pre vás jeden tip. Rozprávkový príbeh s názvom Malý princ si ľahko prečítate online v angličtine, či nemčine, ale aj v ďalších 21 jazykoch na stránke odaha.

Verím, že som vás opäť namotivoval pustiť sa do učenia sa cudzieho jazyka. Aké metódy na tréning výslovnosti používate vy? A ktorá technika z článku vás zaujala najviac? Ak by ste sa o niektorej z nich chceli dozvedieť viac, neváhajte mi napísať do komentára alebo ma kontaktovať cez sociálne siete (Facebook alebo Instagram). Teším sa na vaše reakcie!

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.